04.09.2014

На Международной конференции «Спекание-2014» представили доклады сотрудники лаборатории ЛЭМПНМ.

Международная конференция «Спекание-2014» (Sintering 2014) прошла с 24 по 28 августа в г. Дрезден (Германия). От лаборатории было представлено 6 устных докладов:

I. Bogachev, E. Grigoriev, E. Olevsky, Effect of the concentration of oxide dispersed particles on Spark Plasma Sintering kinetics of 13Cr-2Mo ferritic/martensitic steels.

E. Grigoryev, E. Olevsky, A. Yudin, M. Yurlova, Wave mode powder densification under high-voltage electric discharge consolidation.

A. Ilyina, E. Aleksandrova, E. Grigoryev, E. Olevsky, Experimental investigation of the role of electric current in Spark Plasma Processing.

M. Yurlova, D. Pchelyakov, E. Olevsky, E. Grigoriev, Comparative analysis of the properties of nitride ceramics obtained by different compaction methods.

E. Olevsky, S. Rolfing, A. Ilyina, Flash Spark Plasma Sintering of SiC powder — new developments.

H. Shang, R. Bordia, J. Alvarado-Contreras, A. Maximenko, E. Olevsky, Evolution of anisotropic porous microstructures.

Л.Лебедева и Е.Александрова приняли участие в конференции со стендовыми докладами:

L. Lebedeva, E. Grigoryev, E. Olevsky, Zirconium alloy powder processed by high voltage electric discharge consolidation and Spark Plasma Sintering.

E. Aleksandrova, E. Olevsky, E. Grigoryev, Porosity evolution under spark plasma sinter-forging.